homemailmapaUlubione

Ważny temat » Informatyka kryzys się nie ima

2010-01-08 09:03:46 · CDS ·

Informacja jest dziś najważniejszym towarem światowej gospodarki. Przedsiębiorstwa zapewniają sobie przewagę konkurencyjną właśnie dzięki szybszemu dostępowi do informacji lub właściwemu zabezpieczeniu tej, która nie powinna ujrzeć światła dziennego. Dlatego też ludzie, którzy odpowiadają za przepływ informacji, nie muszą się martwić o pracę.

W tym roku brakowało pozytywnych informacji z rynku pracy. W większości mówiono o wzroście bezrobocia, zwolnieniach masowych i redukcjach etatów - te informacje nie dotyczyły jednak branży informatycznej. - Można pokusić się o stwierdzenie, że informatycy to jeden z nielicznych zawodów, których kryzys nie dotknął. To między innymi efekt specyfiki ich pracy - redukcję zatrudnienia stosuje się głównie w odniesieniu do pracowników, których kompetencje można łatwo przenieść na innych. Do tej grupy należą m.in. pracownicy administracji, a z informatykami nie jest to już proste. Dlatego też, w wyniku spowolnienia gospodarczego, informatyków zwalnia się w ostateczności, a ich wynagrodzenie nie maleje, a jedynie rośnie wolniej niż dotychczas - mówi Monika Nowicka, Business Manager Accea/Start People Professionals. - Oczywiście w 2009 r. na rynku pojawiało się mniej ofert pracy niż w poprzednich latach, ale niezmiennie specjaliści z obszaru IT należą do grupy najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych zawodów - dodaje.

Mimo, iż w 2009 r. przedsiębiorstwa często zamrażały lub rezygnowały z przeprowadzenia wielu projektów i inwestycji, w tym roku w Polsce centra usług otworzyły największe na świecie firmy z branży nowych technologii, m.in.: Acer, Fujitsu, IBM, Opera Software, QAD. Oprócz potentatów z branży nowych technologii, swoje ośrodki z działami przetwarzania danych IT otworzyli również: koncert tytoniowy Philip Morris, firma farmaceutyczna Roche, szwajcarski koncern finansowy UBS, a Wojsko Polskie przyznało, że kształcenie i wykorzystanie najlepszych cybernetyków i informatyków ma w tej chwili fundamentalne znaczenie dla obronności państwa.

Poszukiwani z różnym doświadczeniem

Biorąc pod uwagę szeroki wachlarz usług oferowany w tego typu ośrodkach, poszukiwani są pracownicy o różnym stopniu doświadczenia. - W zależności od posiadanych kwalifikacji poszukujemy kandydatów na stanowiska administratorów systemów operacyjnych, baz danych, systemów pocztowych, a także ludzi wykształconych w specjalistycznych obszarach, jak np.: Tivoli Systems Management, czy też specjalistów od zarządzania systemami pamięci masowych - mówi Monika Nowicka.

Mniejszych kwalifikacji informatycznych wymaga się od pracowników tzw. help desk, czyli wsparcia technicznego.

Wynagrodzenie w sektorze IT jest ściśle związane z posiadanymi kwalifikacjami oraz zajmowanym stanowiskiem. Szeregowi pracownicy działów IT i wsparcia technicznego mogą liczyć na pensje w wysokości 3 - 4 tys. zł brutto. Na stanowisku specjalisty wynagrodzenie rośnie do ok. 4 - 6 tys. zł brutto. Najlepiej opłacani są kierownicy i dyrektorzy działów IT - ich pensje zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych.

 

Autor: bard

Źródło: http://www.pressmedia.com.pl/sn/index.php?option=com_content&task=view&id=13979&Itemid=63

projekt i realizacja: evl.plwww.evl.pl