homemailmapaUlubione

Ważny temat » Kluczowa rola motywacji

2011-07-13 15:27:22 · CDS ·

Motywacja jest jednym z najważniejszych czynników charakteryzujących pracowników, dzięki niej ludzie pracują efektywniej, lub z jej braku popadają w rutynę i stają się mniej wartościowi.

Najprostszy mechanizm motywacji polega na pochwałach, naganach, nagrodach i karach, są to czynniki zewnętrzne i działają jedynie na krótki okres czasu.
Managerowie wykorzystują założenia że ludzie zmotywowani wysilają się, jednak każdy człowiek jest inny i sposób motywowania powinien zależeć od indywidualnych cech osobowościowych.
Najpowszechniejszym motywatorem, wydawać by się mogło że są pieniądze, premie, pewność zatrudnienia. Po zaspokojeniu wszystkich podstawowych potrzeb życiowych, zaczynają liczyć się dużo wyższe cele jak wartości życiowe, samorealizacja, transcendencja, poczucie sensu życia, poczucie szczęścia. To cele wtórne powodują że człowiek dąży do większej doskonałości.
Badania wykazały że to nie pieniądze nie popchają ludzi do rozwoju, ale kierowanie samym sobą. Doskonałym przykładem jest firma Gogle, gdzie pracownicy mogą przeznaczyć 20% czasu na projekty które ich interesują, dzięki czemu 50% produktów wypuszczanych na rynek
Coraz więcej ludzi zwraca uwagę aby nie być traktowanym stereotypowo, nagrodami lub karami, ale kiedy ktoś zwraca uwagę na ich wewnętrzne potrzeby, które powodują lepsze rezultaty.

 

Źródło: w oparciu o http://pracawsprzedazy.gazeta.pl/sprzedaz/1,86513,8440640,Motywacja_wewnetrzna_kluczem_do_wysokich_osiagniec.html (Motywacja wewnętrzna kluczem do wysokich osiągnięć, Praca w sprzedaży.pl)

projekt i realizacja: evl.plwww.evl.pl