homemailmapaUlubione

Ważny temat » Niania za 600 euro

2009-07-07 09:21:46 · CDS ·

Od współczesnej niani wymaga się prawa jazdy, znajomości języków obcych i gotowości do pracy nawet przez 10 godzin dziennie.

Nawet w Dniu Dziecka nianie nie miały wolnego. W tym roku święto najmłodszych wypadło w poniedziałek i rodzice przez większą część dnia byli w pracy. Niania, a raczej według obowiązującej w Polsce "Klasyfikacji zawodów i specjalności” opiekunka domowa, to zawód nadal bardzo sfeminizowany, w którym jest dużo ofert pracy i coraz wyższe wymagania.

Na internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl miesięcznie pojawia się ponad 100 ofert dla opiekunek do dzieci w Polsce i poza granicami kraju, głównie w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Włoszech. Najczęściej są to oferty pracy na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie, z wynagrodzeniem od 10 do 20 zł brutto za godzinę pracy lub w granicach 400 - 800 funtów miesięcznie.

- Zawód opiekunki wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Od osób podejmujących się tej pracy wymagana jest duża cierpliwość, komunikatywność oraz wysoka kultura osobista i doświadczenie w pracy z dziećmi - wyjaśnia Aneta Matysek, Dyrektor ds. Sprzedaży internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

- Coraz częściej wymagane jest też prawo jazdy oraz znajomość języka obcego - dodaje Matysek. Według obowiązującej w Polsce i Unii Europejskiej "Klasyfikacji zawodów i specjalności” opiekunka domowa ma niezwykle szeroki zakres obowiązków.

Wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i zaspokojenia podstawowych potrzeb osób lub środowiska powierzonego jej opiece (dzieciom, osobom niepełnosprawnym i niezaradnym lub rodzinom przeciążonym obowiązkami) z wykorzystaniem sprzętu stanowiącego własność pracodawcy”.

Jej obowiązkiem jest też dbanie o higienę podopiecznych, pomoc przy myciu, kąpielach i ubieraniu, sprzątanie pomieszczeń i wietrzenie, mycie naczyń itp. Opiekunka domowa powinna też umieć przygotowywać posiłki zgodnie z zaleceniami żywieniowymi i dietetycznymi oraz robić zakupy.

- Ponad 90 proc. rodziców poszukuje w naszym portalu niani dla dzieci w wieku do 3 lat i najczęściej opiekunka może liczyć na zatrudnienie na okres 2-3 lat - wyjaśnia Marcin Kurek współwłaściciel serwisu internetowego Niania.pl. Najwięcej opiekunek jest w wieku do 25 roku życia - około 62 proc.

W dużej części są to studentki i uczennice. Między 25 a 40 rokiem życia jest około 21 proc. osób podejmujących się opieki nad dziećmi. Wśród osób powyżej 40 roku życia zdarzają się panie z wyższym wykształceniem, nawet po kilku fakultetach, które w ten sposób dorabiają do emerytury”- dodaje Marcin Kurek.

Wiele ogłoszeń zamieszczonych na portalu infoPraca.pl to oferty pracy poza krajem. Pracodawcy zwykle zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie, co jest sporą oszczędnością.

Średnie wynagrodzenie opiekunki to 600 euro miesięcznie na rękę, z darmowym zakwaterowaniem i wyżywieniem, ale zdarzają się też oferty z wynagrodzeniem nawet do 1500 euro - dodaje Dominika Lewińska z agencji opiekunek Baby Care.

 

Źródło: infopraca.pl

 

projekt i realizacja: evl.plwww.evl.pl