homemailmapaUlubione

Ważny temat » Studenci pracują na wakacjach

2009-07-15 10:51:16 · CDS ·

Co wakacje tysiące studentów szuka zarobku poza Polską. Jednak ostatnio coraz trudniej o zatrudnienie i to w całej Europie. Czy nadchodzi kryzys pracy za granicą?

- Poszukuję wakacyjnej pracy w UK na okres od początku lipca do końca września. Mam 22 lata i jestem studentem - to tylko jedno z wielu ogłoszeń, jakie pojawiają się na stronach internetowych.

- W zeszłym roku pojechałam do Londynu i dostałam pracę w restauracji. Zarobiłam trochę, więc wyjazd uznaję za udany. W tym roku zastanawiam się czy kupić bilet. Boję się, bo wszyscy mówią o recesji i myślę, że może być trudniej ze znalezieniem pracy - opowiada Joanna, studentka z Rzeszowa.

Gorszy kurs euro czy funta sprawiają, że coraz mniej opłaca się pracować poza Polską. Nawet bogate kraje starej Unii inwestują mniej, co potwierdzają Polacy na stałe mieszkający za granicą.

- Rzeczywiście odczuwa się tutaj trochę recesję, zwłaszcza na rynku budowlanym - przyznaje Adam, który od dwóch lat pracuje w północnej Anglii.

Ale są i tacy, którzy śmiało jadą do Anglii i wierzą, że skoro rok temu znaleźli pracę to dlaczego miałoby się nie udać i w tym roku.

- Rok temu pracowałem jako malarz na budowie. Byłem bardzo zadowolony. Zarobione pieniądze pomogły mi utrzymać się przez kolejny rok akademicki w Toruniu - mówi Krzysztof, student geografii. - W tym roku również lecę na Wyspy. Nie obawiam się kryzysu. Wierzę, że jeśli ktoś chce znaleźć pracę, to nawet w dobie recesji ją znajdzie. Mogę pracować na budowie albo na zmywaku to nie ma dla mnie znaczenia. To tylko 3 miesiące a jaka satysfakcja z zarobionych pieniędzy - dodaje Krzysztof.

Ale dla wielu studentów liczy się fakt zarobienia pieniędzy (a przecież żadna praca nie hańbi) i oczywiście możliwość zwiedzania nowych zakątków świata. Jednym z najbardziej lubianych przez studentów miejsc wakacyjnych jest Hiszpania. Żeby tam jednak pojechać na wakacje trzeba wcześniej zarobić trochę pieniędzy.

- Najpierw jedziemy do Anglii zarobić na te wakacje a we wrześniu robimy wypad na Teneryfę - cieszy się Ela. Każdy student, który chodź raz był w Hiszpanii poleca piękne plaże i krajobrazy na Costa Dorada.

A jak na te piękne wakacyjne plany odpowiadają pracodawcy?

- Wciąż jest zapotrzebowanie na barmanów i kelnerów. Potrzebujemy młodych ludzi, pełnych energii, chcących podjąć pracę. Oczywiście są miejsca, w których jest trudniej znaleźć ciekawe zajęcie - mówi James manager jednej z restauracji w Londynie. - Ja osobiście stawiam na silny zespół, zatem lubię pracować z ludźmi dłużej niż tylko przez 3 miesiące. Jednak nie wykluczam możliwości współpracy ze studentami, którzy chcą zarobić w okresie wakacyjnym - dodaje James.

Ale restauracje to nie jedyne miejsce, gdzie można znaleźć pracę. Popularnością cieszą się również parki rozrywki, takie jak Thorpe Park lub Legoland, a także ośrodki kempingowe. Co roku zatrudniają one setki młodych osób, głównie studentów.

- Zawsze brakuje nam ludzi do pracy w okresie letnim. Poszukujemy głównie instruktorów różnych sportów oraz osoby doświadczone w pracy z dziećmi - mówi Richard, pracownik King's Camps. - Aplikować można poprzez stronę internetową, na której znajdują się informacje dotyczące rodzaju pracy oraz wolnych stanowisk - dodaje.

Jak szukać pracy w Wielkiej Brytanii?

Sposobów poszukiwania pracy sezonowej w Wielkiej Brytanii jest co najmniej kilka w zależności od tego, jakiej pracy poszukujemy.

- Najprościej jest, przebywając już w UK, chodzić od drzwi do drzwi i zostawiać swoje cv albo zgłosić się do jednej lub kilku agencji pracy tymczasowej - mówi Asia. W ten sposób znalezienie pracy sezonowej w Anglii nie powinno zająć dłużej niż 2 tygodnie.

- Dobrym sposobem jest również popytanie wśród zaufanych znajomych czy w ich miejscu pracy nie zwalnia się w najbliższym czasie etat i poprosić o polecenie nas kierownikowi. Pracodawcy chętnie przyjmują osoby polecone przez obecnych pracowników firmy - opowiada Michał, który od 3 lat mieszka w Londynie.

O wiele bardziej skomplikowane jest poszukiwanie pracy sezonowej, przebywając w Polsce i planując wyjazd do Wielkiej Brytanii. Osoby nie znające języka powinny skorzystać z usług jednej z polskich agencji pracy za granicą lub poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół pracujących już w UK. Korzystając z oferty polskich agencji pracy, należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy wybrana agencja działa legalnie, czyli czy posiada certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Pracując w Wielkiej Brytanii sezonowo przez 3-4 miesiące w roku, rzadko kiedy uda nam się zarobić więcej niż wynosi kwota wolna od podatku, co oznacza, że po powrocie do kraju będziemy w stanie odzyskać cały zapłacony podatek. Pamiętaj, że jako legalny pracownik podlegasz temu samemu prawu pracy, co wszyscy Brytyjczycy i obywatele innych krajów unijnych.

 

Autor: Beata Dreger

Źródło: Cooltura

projekt i realizacja: evl.plwww.evl.pl