homemailmapaUlubione

Aktualności » Wyższe wykształcenie przynosi korzyści. Rzeszów biegunem wzrostu. Nowy raport \"Pracodawcy Podkarpacia\" już dostępny

2012-04-12 10:52:41 · CDS ·

Zwiększenie odsetka osób z wyższym wykształceniem o 1 punkt procentowy sprawia, że w portfelu każdego mieszkańca województwa pojawia się dodatkowe 56 zł.

Czynnikiem, który wpływa zdecydowanie na wzrost zamożności osób zamieszkujących województwo podkarpackie jest udział mieszkańców z wykształceniem wyższym w ogóle ludności. Zwiększenie odsetka mieszkańców posiadających dyplom uczelni wyższej o 1% wiąże się uzyskaniem wyższych przychodów z PIT aż o 56 zł. Korzyści z wyższego wykształcenia rosną w miarę upływu czasu. Oszacowana wartość wzrostu wyższego wykształcenia na dochody ludności w 2003 wynosiła zaledwie 13 zł). Takie same tendencje zauważono w odniesieniu do kraju, przy czym korzyści z wyższego wykształcenia są silniejsze w województwie podkarpackim (dla Polski będzie to 53 zł). Jest to główna determinanta sytuacji materialnej województwa (zarówno w odniesieniu do przychodów osób fizycznych, jak i firm mierzonej wpływem na CIT).

 

Czytaj więcej: tutaj

 

Autor: Marcin Dygoń

Źródło: Podkarpackie Obserwatorium Rynku Pracy (porp.wup-rzeszow.pl)

 

projekt i realizacja: evl.plwww.evl.pl